Historia

[view:aktualno_ci]

Najwcześniejsze dane o Spółce ERG w Bieruniu datowane są na rok 1871, kiedy to utworzono Śląską Fabrykę Materiałów Wybuchowych, a więc niespełna 4 lata od wynalezienia dynamitu przez Alfreda Nobla.

W 1874 w Krupskim Młynie założona została Lignose Sprengstoffwerk GMbH.

W latach od 1874 – 1945 - produkowano niemal nieprzerwanie środki strzałowe.

Po II Wojnie Światowej nastąpiło upaństwowienie obu firm, przy czym nieprzerwanie kontynuowano produkcję materiałów wybuchowych i środków strzałowych.

W latach 60-tych ubiegłego wieku, w każdym z zakładów utworzono linię produkcyjną wyrobów z tworzyw sztucznych.

Podczas lat 90-tych ubiegłego stulecia obie Spółki zostały przekształcone w jednoosobowe Spółki Skarbu Państwa: NITRON- ERG w Spółkę NITRON S.A a przedsiębiorstwo w Bieruniu w Spółkę Akcyjną ZTS ERG Bieruń S.A.

Równocześnie obie firmy rozszerzały swoją działalność o nowe produkty, dla przykładu w Krupskim Młynie w roku 1996 uruchomiono produkcję lontów detonujących, a w 1997 produkcję dodatku do paliw (azotan izooktylu - NITROCET 50).

W tym samym roku w ZTS ERG Bieruń wdrożono instalację do produkcji emulsyjnych materiałów wybuchowych.

Wychodząc naprzeciw nowym zapotrzebowaniom rynku krajowego i światowego, w roku 2002 rozpoczęto produkcję kompletnego nieelektrycznego systemu inicjowania.

W 2005 roku powstała nowa linia do produkcji rurki detonującej.

Pierwszego grudnia 2006 obie Spółki: NITRON S.A. oraz ZTS ERG Bieruń połączyły się tworząc NITROERG S.A.

W ramach działań restrukturyzacyjnych w czerwcu 2010 sprzedano Zakłady Tworzyw Sztucznych w Bieruniu i Krupskim Młynie. Od tego czasu NITROERG S.A.  realizuje wyłącznie działalność produkcyjną i handlową w branży materiałów wybuchowych i systemów inicjowania oraz dodatku do paliw (NITROCET 50).

2 lutego 2011 r. akcje NITROERG S.A. zostały zakupione przez KGHM Polska Miedź S.A - jednego z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Według danych podawanych przez spółkę KGHM jest szóstym producentem miedzi elektrolitycznej oraz pierwszym, co do wielkości wytwórcą srebra na świecie.

19 grudnia 2013 r. NITROERG S.A. przejął spółkę Bazalt - Nitron, obecnie NITROERG SERWIS Sp. z o.o. http://nitroerg-serwis.pl/, która specjalizuje się w wykonywaniu kompleksowych usług wiertniczo-strzałowych w kopalniach odkrywkowych.